Lažybų tipų ir būdų yra įvairių – nuo asmeninių iki oficialių. Vienos jų žaismingos, pozityvios, kitos gali privesti iki konfliktų ar turto praradimo. Todėl reikėtų atkreipti dėmesį, kokiais atvejais jūs lažinatės su pažįstamais, artimaisiais ar kada skubate į lažybų punktą.
Kada lažybos įgauna neigiamą prasmę
Kiek pažįstate žmonių, kurie dažnai kartoja „lažinamės, kad…“? Jie lažinasi dėl visko – oro sąlygų, varžybų rezultatų, siekdami įrodyti savo teisumą ir pan. Kartais kalbos taip ir lieka įrodinėjimais, o kartais šie žmonės iš tiesų lažinasi. Tai būdas parodyti savo svarbumą ir tiesos tikrumą. Toks elgesio modelis aplinkinius gali erzinti ir privesti iki konfliktų.
Jeigu pastebėjote, kad noras lažintis ir įrodyti tiesą tapo kitus erzinančiu, nekontroliuojamu elgesio modeliu, paanalizuokite priežastis. Galbūt kažkada taip pavyko gauti naudos ir įrodyti teisumą? Gal pasijutote pranašesniais už kitus? Radę priežastis, įvertinkite šį elgesio modelį iš kito požiūrio kampo ir pasvarstykite, kaip tokiose situacijose galėtumėte bendrauti kitaip.
Blogiausias scenarijus, kai žmonės besilažindami rizikuoja visu savo turtu ir jį praranda. Nors tokie atvejai reti ir kontroliuojami, bet kartais taip nutinka.
Oficialios lažybos taip pat gali virsti neigiamu elgesio modeliu, kada žmogus praranda kontrolę ir kas kartą susidūręs su emociniais sunkumais skuba į lažybų punktą.
Teigiama lažybų pusė
Lažintis nėra blogai, kai tai daroma sąmoningai ar žaismingai. Pavyzdžiui, šeimos nariai kerta rankomis ir pralošęs perka ką nors skanaus ar atlieka buities darbus.
Verslo pokalbiuose sąmoningai įterpta frazė „lažinuosi, kad…“ gali suteikti užtikrintumo ir patikimumo. Tarsi jūs esate tikri, kad nepralošite ir absoliučiai tikite savo argumentais.
Ar gali oficialios lažybos nevirsti priklausomybe? Tikrai taip, kada žmogus elgiasi sąmoningai. Pavyzdžiui, lažinasi, kas laimės krepšinio varžybose, nes seniai stebi savo mėgstamiausių komandų veiklą ir taip tarsi jas palaiko. Lažybos gali išlikti smagiu laiko praleidimo būdu, jei žmogus nepraranda kontrolės.
Kodėl prarandamas saikas?
Kiekvienas dažnai kartojamas veiksmas virsta įpročiu. Smegenys neskirsto elgesio į gerą ir blogą. Jei nuolat kartojate, vadinasi, taip reikia. Tačiau tam yra protas, valia, sąmoningumas, kad suskirstytumėte, kurie įpročiai gali kartotis ir kaip dažnai.
Kitas motyvas – pozityvios emocijos. Jei didžiąją dalį lažybų laimite ir tai jums sukelia daug teigiamų pojūčių, norėsis vis dažniau kirsti rankomis su šeimos nariais ar atlikti statymus lažybų punkte. Jei tai pastebėjote, darykite pertrauką, kad atgautumėte kontrolę.
Jauskite, kada verta argumentuoti fraze „lažinuosi, kad…“ ar kada tik lažybomis paįvairinsite sporto varžybų žiūrėjimą.