Automobilių akumuliatoriai – viena iš tų transporto priemonės dalių, kuri reikalauja ypatingai daug dėmesio. Lietuvos klimatas dažnai lemia mažesnį šios detalės efektyvumą, tačiau gyventojai rūpintis akumuliatoriumi neskuba. Laiku neatlikus priežiūros darbų, akumuliatoriui susidėvėjus, gali kilti nemenkų problemų. Tokiais atvejais dažnai prireikia tiesiog naujos detalės. Tad kaip žinoti, kada laikas keisti akumuliatorių ir ką būtina įvertinti renkantis naują?
Dažniausi akumuliatoriaus gedimų požymiai
Daugeliui norisi tikėti, kad akumuliatorius – ilgaamžė automobilio dalis. Tačiau ji gali sugesti ir netikėtai. Kaip minėta, daug įtakos akumuliatorių gedimams turi Lietuvoje vyraujančios klimato sąlygos, taip pat – vairuotojų neatidumas ir aplaidumas. Norint, kad transporto priemonių akumuliatoriai būtų tinkami naudoti kuo ilgiau, jiems reikalinga atidi priežiūra ir apžiūra. Žemiau – keli gedimų požymiai, sufleruojantys apie būtinybę keisti dalį nauja:
- Automobilis nebeužsikuria, nors lauke nebuvo šaltuko, o šviesas ir kitas akumuliatorių sekinančias programas tikrai išjungėte. Gali būti, kad akumuliatorius tiesiog per senas. Tai įtarti galima tuomet, kai užkurti automobilio nepadeda net krovimo gnybtai.
- Palikus automobilį kieme, po poros dienų jį sunku užvesti. Tikėtina, kad automobilio akumuliatorius šaltesnės žiemos neištvers. Jį pakeisti nauju vertėtų dar neprasidėjus pirmiesiems šalčiams. Stipriai svyruojančiai lauko temperatūrai akumuliatoriai nėra atsparūs. Dėl šios priežasties, esant galimybių, automobilį geriau laikyti garaže.
Kalbama, kad kokybiško akumuliatoriaus tinkamumo naudoti laikotarpis siekia maždaug 5-erius metus. Mūsų šalyje temperatūra pastebimai kinta – vieną dieną pučia šiaurinis vėjas ir lyja lietus, kitą – kaitina saulė. Be to, sunku nuspėti, ar vasara bus kaitri, sausringa, ar lietinga, o žiema – speiguota ar drėgna. Penkeri metai akumuliatoriaus naudojimo tokiomis sąlygomis – išties lemtingi. Tad jei pastebite, kad automobilį užkurti vis sunkiau ir nerandate kito gedimo, pradėkite naujo akumuliatoriaus paieškas.
Kaip pasirinkti naują akumuliatorių?
Lietuviai pastaruoju metu vis dažniau detalių automobiliui ieško internetu – tai greita ir patogu. Pirkti naudotas dalis – taip pat gana populiaru. Tačiau pastarasis sprendimas renkantis akumuliatorių – pavojingas. Šiuo atveju nesunku suklysti ir būti apgautam sukčių, parduodančių nebeveikiančias naudotas dalis. Pradėjus naujo akumuliatoriaus paieškas, rekomenduojama pirmiausia įvertinti gamintoją. Geriausia rinktis patikimus, puikiai žinomus prekės ženklus arba kreiptis patarimo į šios srities specialistus.
Akumuliatoriai laikomi sezonine preke, tad jų pasiūla stipriai išauga šaltuoju metų laiku. Tuomet pirkti reikėtų daug atsargiau. Pateikiame kelis dėmesio vertus kriterijus, kurių įvertinimas padės išvengti dažniausių nepatyrusių automobilių savininkų klaidų.
Akumuliatoriaus matmenys
Labiausiai šiuo aspektu skiriasi sunkvežimių ir lengvųjų automobilių baterijos. Verta akcentuoti, kad tikslūs akumuliatoriaus matmenys gali skirti priklausomai nuo automobilio markės, modelio. Dalis žmonių mano, kad didesnis akumuliatorius yra galingesnis ir ilgaamžiškesnis. Tačiau tai – netiesa. Akumuliatoriaus galingumas priklauso nuo jo įtampos stiprumo. Tai – antrasis kriterijus, kuriam vertėtų skirti dėmesio.
Įtampos stiprumas
Akumuliatoriai paprastai skiriasi pagal įtampos galingumą. Reikiama įtampa dažniausiai nurodoma ant pačios detalės. Vis dėlto ji neturėtų būti žemesnė nei 12,5 V. Kitu atveju net ir naujas akumuliatorius bus nebetinkamas naudoti vos po poros metų.
Automobilio parametrai
Vertėtų atsižvelgti į automobilio degalų tipą – ar jis varomas benzinu, dyzelinu, ar dujomis. Taip pat patartina patikrinti akumuliatoriaus vidinius parametrus, pavyzdžiui, elektrolitų tankį. Šį darbą atlikti gali tik specialistai, naudodami tam skirtą įrangą. Todėl vertėtų dar nesulaukus šaltojo metų laiko nuvykti į autoservisą ir paprašyti, kad būtų patikrinta būtent ši akumuliatoriaus ypatybė. Kitu atveju akumuliatoriai gali nusėsti vos stipriau pakitus oro temperatūrai.
Tinkamai įvertinkite gamintoją ir nepirkite naudotų akumuliatorių, jei norite jų ilgaamžių ir efektyvių. Kuo atidžiau rinksitės naują transporto priemonės bateriją, tuo ilgiau galėsite džiaugtis tvarkingai riedančiu automobiliu. Pasirūpinkite saugiomis ir maloniomis kelionėmis vengdami pigiausių gaminių – ši investicija atsiperka.