Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija), vykdydama saugaus eismo švietėjišką veiklą, 2021 m. per tiesioginės komunikacijos projektus pasiekė didesnę nei 72 tūkst. auditoriją.
Dėl epidemiologinės situacijos šalyje ir taikomų ribojimų komunikacija saugaus eismo tema aktyviai vyko ir Kelių direkcijos socialinių tinklų profiliuose. Šia informacija aktyviai dalijosi stebėtojai. Vien Kelių direkcijos socialinio tinklo Facebook paskyroje saugaus eismo tema paskelbti įrašai pasiekė daugiau nei 730 tūkst. auditoriją.
Kelių direkcija kasmet su partneriais skiria dėmesio su saugiu eismu susijusioms dienoms. Saugaus eismo diena (balandžio 6 d.) Lietuvoje šįkart buvo paminėta viešinant informaciją socialiniuose tinkuose, taip pat informacija dalintasi su Policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos ir Lietuvos kelių policijos tarnyba, savivaldybėmis, seniūnijomis, ugdymo įstaigomis ir kitais partneriais. Rugsėjo paskutinį sekmadienį vykstanti Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena buvo paminėta Vilniaus Katedros aikštėje organizuojant renginį „Branginkime gyvybę kelyje“. Lapkritį, Pasaulinės dienos žuvusiems eismo įvykiuose atminti proga, Vilniaus Katedros aikštėje veikė šviesos instaliacija „Brangink gyvybę“.
2021 m., sušvelninus apribojimus, daug dėmesio buvo skiriama tiesioginės komunikacijos projektams. Be jau ne pirmus metus vykstančių projektų „Saugaus eismo stotelės“, piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje“, „Atšvaitų diena“, „Saugokime vieni kitus kelyje“, saugos diržų įrenginių demonstravimo renginiuose, pirmą kartą organizuotas protų mūšis „Saugūs mokiniai 2021“, akcija „Būk saugus, atsargus ir sveikas“, paskaitų saugaus eismo tema ciklas „Saugūs kelyje“. Šių projektų tikslas – atkreipti dėmesį į saugaus eismo svarbą, skatinti visus eismo dalyvius keliuose ir gatvėse elgtis atsakingai, dėvėti liemenes su šviesą atspindinčiais elementais, atšvaitus, segėti saugos diržus, rinktis saugų greitį, būti atidiems ir gerbti vieniems kitus kelyje.
Tiesioginės komunikacijos akcijų metu sudaroma galimybė ne tik padiskutuoti, bet ir praktiškai pritaikyti įgytas žinias. Ne paslaptis, kad mažesniuose miesteliuose, kaimuose žmonės važiuoja senais, dažnai techniškai netvarkingais dviračiais. Kelių direkcijos saugaus eismo specialistai akcijų metu paaiškina, koks turi būti techniškai tvarkingas dviratis, neturintiems dviračio žibintų, padovanoja juos, o dviračio vairuotojas čia pat žibintus prisitvirtina prie savo transporto priemonės.
Kitas saugaus eismo projektas-konkursas „Eismo saugumas bendruomenėse“, vykstantis jau daugiau kaip 10 metų, yra daugiausia dalyvių įtraukiantis tiesioginės komunikacijos projektas. 2021 m. šiame projekte dalyvavo 126 Lietuvos bendruomenės, kurios vienija daugiau kaip 18 tūkst. žmonių. Pernai bendruomenėse suorganizuota net 370 renginių. Projektas unikalus tuo, kad pačios bendruomenės įvairių renginių metu kūrybiškai edukuoja savo narius saugaus eismo temomis. Be to, tame pačiame kaime ar miestelyje, toje pačioje bendruomenėje gyvenantys žmonės geriausiai pažįsta vieni kitus, todėl yra paprasčiau užmaršiam kaimynui priminti, kad reikia užsidėti atšvaitą, kai tamsu, ar sudrausminti sėdantį prie vairo apsvaigusį.
2021 m. buvo vykdytos dvi prevencinės akcijos, skirtos labiausiai pažeidžiamų eismo dalyvių saugaus eismo priemonių naudojimo įgūdžių stebėjimui. Pirmoji – atšvaitų naudojimo įgūdžių stebėjimo akcija buvo vykdyta 47 savivaldybėse (stebėjimų apimtis siekė 1,4 tūkst. gyventojų). Taip pat ši akcija įgyvendinta ir 46 švietimo įstaigose (stebėjimų apimtis – 8,6 tūkst. įvairaus amžiaus mokinių). Antroji – dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojų saugaus eismo priemonių naudojimo įgūdžių stebėjimo akcija valstybinės reikšmės keliuose. Šio stebėjimo apimtis – 400 elektrinių paspirtukų ir dviračių vairuotojų.
2021 m., išanalizavus 2018–2020 m. eismo įvykius ir apibendrinus statistinius duomenis, atnaujinti žuvusiojo Lietuvos keliuose dviračio vairuotojo ir pėsčiojo paveikslai, o pagal 2015–2020 m. eismo įvykius, kuriuose žuvo arba buvo sužaloti nepilnamečiai, buvo sudarytas Lietuvos keliuose ir gatvėse eismo įvykiuose nukentėjusio pėsčiojo nepilnamečio paveikslas. Pagal 2020 m. eismo įvykių, kuriuose žuvo motociklų vairuotojai, analizės rezultatus, pirmą kartą sudarytas mūsų šalies keliuose žuvusio motociklo vairuotojo paveikslas. Šie paveikslai padeda tiksliau nustatyti tikslines auditorijas ir planuoti veiklą taip, kad turimomis priemonėmis ir kanalais jos būtų pasiektos.
Kelių direkcijos vykdomos įvairios švietėjiškos veiklos aktyviai prisideda kuriant saugesnę aplinką keliuose, ugdant kultūringą eismo dalyvį. Vienas esminių saugaus eismo švietėjiškos veiklos siekių – iki 2050 m. nė vieno žuvusiojo Lietuvos keliuose, įgyvendinant Valstybinę eismo saugumo programą „Vizija – nulis“. Tačiau, kad šis tikslas būtų pasiektas, reikalingas nuolatinis ir nuoseklus darbas ir pačių eismo dalyvių noras keistis, eisme dalyvaujant atsakingai ir pagarbiai.
Lietuvos kelių policijos duomenimis, 2021 m. eismo įvykiuose žuvo 146 eismo dalyviai, t. y. net 17 proc. mažiau nei 2020 m. (176).