Nuo gruodžio pradžios gatves apėmęs šventinis chaosas kelia stresą, tačiau draudikų statistika neguodžia – kasmet šventiniu laikotarpiu eismo įvykių skaičius išauga dešimtadaliu, o į juos patenkančio vairuotojo portretas skiriasi nuo įprastų dienų. Nors beatodairiškai lakstančių vadinamųjų „lakūnų“ pasitaiko bet kuriuo metų laiku, tačiau dauguma eismo įvykių yra smulkūs ir techniniai, kurių būtų galima išvengti.
Dažniau klysta senjorai
Draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis aiškina, jog gruodžio pabaigoje gatvėse ir keliuose ne tik išauga transporto srautai, bet ir pasikeičia vairuotojų kontingentas – sumažėja krovininio transporto, o už vairo dažniau sėda vyriausios ir jauniausios vairuotojų grupės.
„Bendrovės duomenimis, metų sandūroje, eismo įvykių skaičius išauga 10 proc. Įdomu tai, kad didžiausias augimas stebimas tarp vyresnio amžiaus, 51-65-erių metų, grupės vairuotojų. Apmaudžiausia, kad šiuo metu dominuoja būtent smulkūs eismo įvykiai, kurių būtų galima išvengti nepagailėjus laiko planavimui“, – sako A. Žiukelis.
Vairuotojų klaidos šventiniu laikotarpiu paprastai susiję su tuo, kad jie važiuoja neįprastais, mažiau pažįstamais maršrutais, susiduria su žiemiškų orų iššūkiu, transporto srautai pasidaro itin intensyvūs šalia prekybos centrų, eismą gali trikdyti įvairūs kalėdiniai renginiai miestuose. Dažniausios priežastys: skubėjimas, saugaus atstumo nesilaikymas, klaidos parkuojantis, staigus ir neatsakingas manevravimas.
Išaugęs ilgesnių kelionių, kartais nusidriekiančių ir per pusę Lietuvos, skaičius bus būdingas šių metų šventiniam periodui, prognozuoja specialistas. Vairuotojams patariama itin gerai planuotis laiką, nusimatyti poilsio pertraukėles bei turėti omenyje, kad oro sąlygos gali būti permainingos, o šviesus paros metas gruodžio mėnesį – pats trumpiausias.
Moterys prie vairo atidesnės
Draudikų duomenimis, šventiniu laikotarpiu eismo įvykio deklaracijas dažniau tenka pildyti vyrams, tuo tarpu moterų avaringumo rodiklis išlieka iš esmės nepakitęs.
„Kalėdinis laikotarpis visiems kupinas priešventinių rūpesčių, tačiau panašu, kad stresinėmis situacijomis laiką geriau planuoja ir atidžiau vairuoja moterys. Statistiškai jos patenka į tiek pat eismo įvykių kaip ir kitu metu, tuo tarpu vyrams eismo įvykio deklaracijas šventiniu laikotarpiu tenka pildyti dažniau nei įprastai“, – sako A. Žiukelis.
Pasak jo, keliaujant šventiniu periodu svarbiausia neprarasti šalto proto, neskubėti ir keliones planuoti atsižvelgiant į turimą laiką bei oro sąlygas.
„Žinoma, kad vėl neišvengsime spūsčių prie prekybos centrų, ar kamščių penktadienio vakarą, kai daugelis mėgins išvažiuoti iš didžiųjų miestų. Tačiau šiuo atveju labiausiai siūlyčiau prioritetą teikti neskubėjimui bei nestandartiniam mąstymui: jei žinome, kad visi skubės iš miesto penktadienį po darbo, kodėl ir mes turime elgtis taip pat? Gal geriau pailsėti, išsimiegoti ir į kelią leistis ankstyvą šeštadienio rytą? Šiuo atveju laimi tie, kurie mėgina ne pergudrauti kitus eismo dalyvius, bet mąsto nestandartiškai ir elgiasi bent truputį labiau apgalvotai“, – įsitikinęs specialistas.
Techninė automobilio būklė – labai svarbu
Specialisto teigimu, ruošiantis kelionėms ir norint šventes sutikti saugiai labai pravartu ne tik iš anksto sekti orų prognozes, bet ir įsitikinti, kad automobilio techninė būklė nesukels papildomų rūpesčių.
„Patikrinti padangų, salono filtrų būklę, įvertinti tepalų, aušinimo skysčio ir net langų apiplovimo skysčio lygį – tai mažiausia ką galite padaryti prieš ilgesnę kelionę. Jei nerimaujate dėl galimų gedimų – pasikonsultuokite su specialistais. Taip pat žiemą išsiruošę į kelionę būtinai turėkite visų eksploatacinių skysčių atsargų: langų ir aušinimo skysčio, tepalų. Pasirūpinkite mobiliojo telefono įkrovimu, kad ištikus bėdai galėtumėte išsikviesti pagalbą. Taip pat bagažinėje vietą turėtų rasti žibintuvėlis, kastuvas ir techninė druska – visa tai pagelbės, jei netyčia kelias taptų neišvažiuojamas“, – pataria A. Žiukelis.