Prieš dvejus metus įsismarkavusi COVID-19 pandemija visame pasaulyje sutrikdė puslaidininkių gamybą. Dėl to ėmė strigti įvairių elektronikos prietaisų, pavyzdžiui, išmaniųjų telefonų ar buitinės technikos pramonė.
Puslaidininkių trūkumas sudavė rimtą smūgį ir naujų automobilių rinkai. Jei iki pandemijos pradžios naujo automobilio Lietuvoje reikėdavo palaukti 2-4 mėnesius, tai dabar laukimas gali trukti ir ilgiau nei metus. Be to, automobilių kainos, tikėtina, dar augs.
Rusija – didžiausia paladžio tiekėja
Ekspertai gerų žinių neturi ir šiandien. Dėl Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą Vakarų įvestos sankcijos sutrikdė paladžio, kuris yra vienas pagrindinių puslaidininkių komponentų, eksportą, rašo „HD Auto“. O ir pati metalo kaina sparčiai kyla, tad puslaidininkių krizė tik gilėja.
Automobilių kainos netrukus gali kilti dar labiau, jei vykstantis Rusijos karas prieš Ukrainą artimiausiu metu toliau tęsis. Remiantis „Bloomberg“ pranešimais, paladžio kaina jau pasiekė visų laiko rekordą didėjant susirūpinimui, kad šio metalo eksportas iš Rusijos gali būti sutrikdytas ilgesniam laikui.
Būtent Rusija yra viena didžiausių šio retojo metalo eksportuotojų, išgaunanti beveik 40 proc. visos paladžio žaliavos. Šis metalas dažniausiai naudojamas benzinu varomų transporto priemonių katalizatoriuose. Taip pat ir puslaidininkių gamyboje.
Kaina – rekordinėse aukštumose
Automobilių pramonės atstovai nerimauja dėl paladžio tiekimo, nes didžioji dalis Europos erdvės vis dar tebėra uždaryta skrydžiams iš Rusijos. Kaip „Bloomberg“ citavo „UBS Group AG“ analitiką Giovanni Staunovo, oro erdvės uždarymas sutrikdė rusiško paladžio eksportą kone visame pasaulyje.
„Tikėtina, kad tolimesnė šio metalo kaina priklausys nuo investuotojų ir pirkėjų elgsenos, bandant užsitikrinti pakankamas paladžio atsargas. Esant mažoms atsargoms, paladžio kaina labai jautri tiekimo sutrikimams“, – sakė G. Staunovo.
Paladžio kaina praėjusių metų gegužę siekė rekordines aukštumas, kai po 5,3 proc. pabrangimo kainavo 3169,46 JAV dolerio už unciją. O šiemet paladžio kaina jau augo 66 proc.
Be paladžio rinkoje ryškėja susirūpinimas ir dėl neono dujų, taip pat naudojamų puslaidininkių gamyboje, tiekimo. Ukraina, kuri šiuo metu patiria Rusijos karinę agresiją, yra viena pagrindinių neono dujų tiekėjų pasaulyje.