Kalendorinei žiemai persivertus į antrąją pusę, vis dar nepanašu, jog sniegas bei šalčiai greitu metu ketina pasitraukti. Spūstys ir dažni autoįvykiai žiemą tampa jau įprastu reiškiniu, o dalis vairuotojų, atsisėdę už vairo esant sudėtingoms oro ir eismo sąlygoms, jaučiasi lyg vairuodami pirmą kartą. Savo įgūdžių pervertinti apsnigtame bei apledėjusiame kelyje nereikėtų, nes klaidų pasekmės gali būti išties skaudžios. Šiame straipsnyje apžvelgsime esmines klaidas, kurias transporto priemonių vairuotojai daro kelyje, bei kokios automobilio autodalys reikalauja daugiausiai priežiūros šaltuoju metų laikotarpiu.
Klysta bemaž visi
Tiek patyrę, tiek pradedantieji vairuotojai žiemos laikotarpiu daro daug klaidų. Viena iš pagrindinių – saugaus greičio nesilaikymas. Pasirinkus per didelį greitį stabdymo kelias ženkliai prailgėja, o šaltuoju metų laiku, kai slidu, tai gali tapti katastrofos priežastimi. Atminkite, kad atsižvelgti reikia ne tik į nustatytą greičio limitą, bet ir į vairavimo sąlygų sudėtingumą, kelio dangos būklę.
Tinkamai įvertinkite visas sąlygas
Esant prastam ratų sukibimui su kelio danga, atminkite keletą kertinių vairavimo žiemos metu aspektų. Vienas iš jų – nedaryti staigių judesių. Tai ženkliai padidina eismo įvykio tikimybę, o ir įvairios automobilio autodalys, ypač važiuoklės komponentai, greičiau dėvisi. Turėkite omenyje ir tai, jog pradėti automobilio stabdymą vertėtų kur kas ankščiau nei įprastai bei daryti tai palaipsniui, nes staigaus stabdymo metu užsiblokavus ratams visiškai prarasite transporto priemonės kontrolę. Taip pat venkite stabdymo posūkio metu, nes galite išslysti iš trajektorijos ir atsitrenkti į kelio atitvarą ar kitą kliūtį. Pristabdykite prieš posūkį, kad galėtumėte saugiai jį įveikti.
Netaupykite žieminių padangų sąskaita
Žiemą kelio sąlygos keičiasi labai dažnai, tad automobilio sukibimas su važiuojamąja dalimi kas kartą gali būti skirtingas. Tai daugiausiai priklauso nuo lauko temperatūros bei iškritusio sniego. Pavyzdžiui, tirpstantis arba labai purus sniegas sudaro prastesnes sąlygas stabdymui, nes padangoms sunkiau užtikrinti sukibimą. Todėl nerekomenduojama pasitikėti universaliomis padangomis. Šios automobilio autodalys galbūt vilioja teoriniu praktiškumu, tačiau jos tikrai nėra geriausias pasirinkimas lietuviškai žiemai. Žieminės padangos yra kur kas patikimesnės, nes jos specialiai pagamintos sudėtingoms vairavimo sąlygoms.
Pamirškite norą būti šonaslydžio čempionu
Vairuodami žiemą nesinaudokite rankiniu stabdžiu. Visų pirma, neretai ši stabdymo priemonė būna prišalusi, nes rankinio stabdžio kaladėlės montuojamos stabdymo disko vidinėje dalyje, į kurią nesunkiai patenkantis vanduo tiesiog užšąla. Šaltą žiemos naktį geriau palikite rankinį stabdį neužtrauktą. Jeigu automobilis stovi vietoje, pakaks įjungti žemiausią pavarą arba nustatyti „P“ stovėjimo režimą. Antra, šis stabdis yra tiesiog neefektyvus stabdymui žiemą.
Pasirūpinkite automobilio priežiūra
Sudėtingomis žiemos sąlygomis vertėtų ne tik laikytis atsargaus vairavimo taisyklių, tačiau ir skirti ypatingą dėmesį automobilio priežiūrai. Apleistos automobilio autodalys šaltuoju metų laikotarpiu genda išskirtinai lengvai. Štai keletas bendrojo pobūdžio patarimų:
- Prieš įlipdami į automobilį įsitikinkite, kad jo išorė paruošta kelionei. Patikrinkite, ar valytuvai nėra prišalę, nes juos įjungę galite nuplėšti ant gumas ir subraižyti stiklą. Nuvalę valytuvus pasirūpinkite ir paties stiklo nugramdymu.
- Užšalusių durelių netirpinkite verdančiu vandeniu – verčiau naudokite specialų skystį. Naudodami karštą vandenį galite padaryti daugiau žalos, nei gauti naudos: staigiai pakeitus temperatūrą užšalusios automobilio dalys gali būti smarkiai pažeistos, o ant jų esantys dažai, tikėtina, atšoks ir vėliau nusilups.
- Įsitikinę, jog automobilio išorė paruošta, apžiūrėkite, kas dedasi jo viduje. Būtina patikrinti du esminius rodiklius – tepalų ir degalų lygį. Alyva sutepamos automobilio autodalys žiemą tepimo reikalauja daugiau, todėl rekomenduojama prieš šį metų laiką dar kartą pasikeisti tepalus, net jei ir nepravažiavote rekomenduojamo kilometrų skaičiaus. Degalų lygis taip pat reikšmingas – šaltuoju laikotarpiu apytuščiame degalų bake gali susidaryti kondensatas, kuris pakenks kuro padavimo sistemai, todėl vertėtų važinėti prisipylus daugiau kuro.
- Itin populiarus, tačiau ydingas veiksmas prieš pradedant kelionę – variklio pašildymas. Tai neteikia jokios apčiuopiamos naudos ir iššvaisto dalį degalų. Užvedę variklį palaukite tik kelioliką sekundžių ir tada pradėkite kelionę. Jos pradžioje ypač venkite važiavimo aukštomis apsukomis, važiuokite palengva ir taip variklis įšils kur kas efektyviau.
Pateikti patarimai padės išvengti klaidų, kurios dažniausiai žiemą daromos keliuose. Atsižvelgę į juos jausitės užtikrinčiau net sudėtingiausiomis oro sąlygomis, o automobilio autodalys bus tinkamos naudoti ilgiau. Atminkite, kad Jūsų ir aplinkinių saugumas – neįkainojamas.