Dengimo medžiagos.
Visas dažymo medžiagas sudaro tokie komponentai:
• pigmentai – užtikrina reikiamą spalvą. Paprastai būna miltelių pavidalo ir gerai tirpsta. Jie yra: gamtiniai (neorganiniai pigmentai) ir dirbtiniai (sintetiniai ir organiniai pigmentai).
• Dervos – suriša komponentus į vientisą plėvelę. Jų fizinės savybės gali būti tamprios ir trapios. Pagrindinė savybė – tai paviršiaus plėvelės formavimas iš dažų sluoksnių garuojant skiedikliui.
Dervos gali džiūti dviem skirtingom kryptim:
1. paprasčiausias skiediklio išgaravimas (akriliniai dažai);
2. džiūvimas dėl cheminių reakcijų (akrilinė derva). Išdžiūvusi derva dažų dangai suteikia blizgesį. Be to, daug dažų dangos savybių priklauso nuo dervos rūšies. Dervos skirstomos į tris pagrindines grupes: nitroceliuliozinės dervos, sintetinės dervos ir akrilinės dervos.
• Skiedikliai – užtikrina reikiamą konsistencijos tirštumą. Nuo to priklauso dažų purškimo lengvumas. Džiūstant dažų dangai skiediklis išgaruoja. Skiediklio garavimo greitis ir savybės turi esminę įtaką dažų dangos ilgaamžiškumui ir išvaizdai. Skiedikliai paprastai yra organiniai lakūs skysčiai (VOC). Vakarų Europoje siekiama, kad VOC būtų apie 420 g/l. Kai naudojami vandeniu skiedžiami dažai, VOC gali siekti tik 9 g/l.
• Priedai – gerina dažų kokybę ir savybes. Paprastai dažuose jų yra nedidelis kiekis. Jie yra:
– katalizatoriai – gerina polimerinių dažų cheminę reakciją ir saugo nuo senėjimo.
– Antioksidantai – saugo, kad dažuose nesusidarytų plėvelė.
– Antikoroziniai – gerina apsaugines dažų savybes.
Pagrindiniai kėbulo dengimo medžiagų tipai.
Alkidinis – pasižymi geru pasipriešinimu atmosferos poveikiui.
Melamino alkidinis – pasižymi geru pasipriešinimu vandens ir atmosferos poveikiui.
Akrilinės – geros adhezinės, elastinės, blizgesio ir kt. savybės.
Poliuretaninės – gera adhezija, geras pasipriešinimas dilimui, geras dangos kietumas,
pasipriešinimas atmosferos poveikiui.
Gruntavimas, mažų įbrėžimų pašalinimas.
Paruoštas paviršius padengiamas gruntu.
Gruntavimas yra:
• pirminis;
• antrinis.
Pirminis atliekamas gruntu, kuris turi geras fizikines ir mechanines savybes, gerą adheziją, reikalingą antikorozinei apsaugai.
Antrinis – tai pagrindas dengiamajai emalei. Šis grunto sluoksnis turi būti tamprus. Dažų gamintojai siūlo daugelį gruntavimo medžiagų: gruntų-užpildiklių (užpildo smulkius įtrūkimus, duobutes ir kt.); gruntų-sandariklių.
Reikiamo grunto pasirinkimas priklauso nuo keliamos užduoties ir dengiamos emalės rūšies.
• Gruntas plikam metalui
Jei paruošiamojo apdirbimo metu apdirbamajame paviršiuje atsirado vietų, kur matyti plikas metalas, tai reikia naudoti specialias medžiagas, užtikrinančias reikiamą adheziją tame paviršiuje. Tai apsauginiai, vieno komponento antikoroziniai gruntai, kurie dėl specialios pigmentų ir dervų kompozicijos turi geras antikorozines savybes ir gerą adheziją.
• Gruntai-užpildai
Jie naudojami norint panaikinti mažus įbrėžimus gruntuojamajame paviršiuje. Tai
dvikomponentės medžiagos, turinčios didelį kiekį lakiųjų dalelių ir pasižyminčios geromis užpildo savybėmis. Jų gera adhezija, trumpas džiovinimo laikas, geros šlifavimo savybės.
• Gruntai apsaugai nuo akmenukų smūgių
Transporto priemonių pakelti nuo kelio dangos akmenukai atsitrenkia į automobilius. Maži akmenukai atsitrenkia į dažų dangos paviršių lėkdami gana dideliu greičiu ir atskelia įvairaus dydžio dažų dangos gabaliukus. Siekiant išvengti tokių pažeidimų, gamybos proceso metu, labiausiai nuo to nukenčiantys paviršiai uždengiami apsauginėmis priemonėmis: priedais, dekoratyvinėmis apsaugomis ir kt. Automobilį perdažant, tokie paviršiai papildomai dengiami gruntu, skirtu apsaugai nuo atsitrenkiančių akmenukų.
Pagrindiniai dažymo medžiagų kontrolės tikrinimo faktoriai.
Adhezija – tai dažų dangos savybė prilipti ir prisitvirtinti prie paviršiaus. Nustatoma mechaniniu dangos suardymu, stebint dažų dangos ir paviršiaus susijungimo vietą. Dėl to naudojamas grotelių įpjovimas ant nudažyto paviršiaus ir vizualiai nustatoma dangos būklė 4 balų sistema. Kuo geresnė adhezija, tuo balas mažesnis.
Dispersiškumas – dalelių dydis dažymo medžiagoje. Kuo jis mažesnis, tuo geriau. Nustatomas grindometru. Tamprumas, esant smūgiui – dangos savybė atlaikyti apkrovas. Dažų plėvelės tamprumas smūgiui nustatomas maksimaliu aukščiu, iš kurio krinta 1 kg krovinys ir nesukelia matomų mechaninių dangos pažeidimų ant metalinės plokštelės. Santykinai matuojamas centimetrais.
Skiedimo laipsnis – apibūdina dažų dangos sukietėjimo laipsnį ir jos susiformavimo pabaigą. Nustatomas kieto indikatoriaus įterpimu į plokštelę. Naudojant švytuoklinį prietaisą nustatoma kaip skirtingai gęsta švytavimai, kai prietaisas pastatytas ant dažyto paviršiaus ir lyginama su švytavimo gesimu, kai prietaisas stovi ant stiklo. Įvertinimas paremtas amplitudės sumažėjimu, kuris priklauso nuo dažų sluoksnio sukietėjimo lygio. Gruntai pagaminti polivinilbuterolio pagrindu ne tik gruntuoja paviršių, bet jį ir fosfotuoja. Toks gruntas su paviršiumi reaguoja chemiškai, kai tuo tarpu kiti gruntai prilimpa prie paviršiaus dėl adhezijos.
Kokio gamintojo dažais bus dažomas automobilis, to gamintojo gruntas ir glaistas naudojamas ruošiant automobilį.