Pavasarinis atodrėkio periodas – pavojingas laikas vairuotojams. Pavasarį kelių būklė tampa apgaulinga, todėl net ir labiau patyrę vairuotojai neturėtų pernelyg atsipalaiduoti.
1. Daugelyje kelių asfaltas jau yra švarus, tačiau vietomis gali būti su smėliu susimaišiusių ledo liekanų. Ypač regioniniuose keliuose reikėtų vairuoti atsargiau posūkiuose. Užsilikęs smėlis, purvas ir dulkės trukdo geram ratų sukibimui su kelio danga.
2. Pavasarį svarbu atkreipti dėmesį į temperatūrų pasikeitimus – keliuose gali atsirasti „nematomas“ ledas. Keičiantis temperatūroms, ledas atsiranda ne tik dėl lietaus ar iš balų taškomo vandens, bet ir dėl rūko, kurį vairuotojai dažnai laiko tik matomumą bloginančiu veiksniu. Rūko metu, drėgmei slenkant pažeme, kelias tampa slidus.
3. Dėl pavasarinio atodrėkio susidaro balos, kurios tikrąjį kelio paviršių uždengia nepermatomu vandens sluoksniu ir paslepia įvairaus gylio duobes. Jei važiuodami keliu ar gatve aplink balą matote asfalto kraščiukus, būkite atsargūs – tai duobė.
4. Didesniu greičiu važiuojant per šlapią kelią gali susidaryti vandens pleištas. Jis priklauso nuo balų gylio, padangų protektoriaus nusidėvėjimo ir važiavimo greičio. Susidarius vandens pleištui, automobilis tampa nevaldomas. Tai pavojinga visuose keliuose, o jų posūkiuose vandens pleištas gali būti pražūtingas. Todėl jei negalite apvažiuoti balų – būtinai sumažinkite greitį prieš įvažiuodami į jas.
5. Žiemą dauguma vairuotojų sumažina automobilio padangų slėgį. Pavasarį rekomenduojame pasitikrinti visų automobilių padangų slėgį ir jei jis nepakankamas – padangas reikėtų pripūsti. „Dėl žemo slėgio automobilis gali tapti sunkiau valdomas ir mažiau stabilus.
6. Nešvarūs keliai pavasarį yra mažiau nuspėjami ir pavojingesni. Ta kelio danga, kuri žiemą buvo valoma mažiau, pavasarį gali būti padengti ledo „pluta“. Kai tokį kelią padengia vanduo, automobilio padangos praranda sukibimą su juo. Net ir tie keliai, kurie atrodo saugūs, pavasarėjant vis dar gali pateikti staigmenų – nors viršutinis kelio sluoksnis jau yra sausas, tačiau žemesni jo sluoksniai dar gali būti neatšilę ir automobilis tokiame kelyje yra nestabilus.
Pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjo pavaduotojo Antano Čereškos, besikeičiančių oro sąlygų neišvengsime, tačiau atidžiai vairuojant, Lietuvos keliuose galima saugiai keliauti visais metų laikais. Kelyje svarbu išlikti budriam, galvoti ne tik apie save, bet ir apie kitų eismo dalyvių saugumą. Pavasarį eismas keliuose suintensyvėja ir reikalauja daugiau vairuotojų dėmesingumo.
„Nutirpus sniegui ir atšilus orams prie vairo vėl sėda tie žmonės, kurie žiemą buvo atsisakę vairavimo dėl sudėtingesnių kelių. Mašinų pagausėja ne tik savaitgaliais, bet ir pavasarinių švenčių metu, nes žmonės daugiau keliauja, vyksta į sodus, gamtą, kaimo sodybas. Be to, pavasarį į lauką vėl sugrįžta žaisti vaikai, todėl vairuoti reikėtų daug atidžiau“, – sakė A. Čereška.