Net jei alkoholio kiekis kraujyje neviršija leistinos normos, vairuoti ryte, po vakarėlio, kol jaučiami pagirių simptomai, yra keturis kartus pavojingiau nei įprastomis aplinkybėmis.
Kaip rašoma išplatintame pranešime, tyrimas parodė, kad vakare šventę vairuotojai iš ryto jausdami pagirių simptomus, keturis kartus dažniau viršijo greitį vidutiniškai 16 km per valandą. Vairavo nenuspėjamai ir neatsargiai – keturis kartus dažniau gatvėse atliko netikėtus manevrus bei darė kitus eismo taisyklių pažeidimus, tokius kaip dvigubai dažniau nesustojo prie raudonos šviesos ar „Stop“ ženklo. Be to, pagiringų vairuotojų reakcija buvo sulėtėjusi – jie kelis kartus lėčiau priėmė sprendimus kelyje.
Tyrimas buvo atliekamas Brunelio universiteto specialiame vairavimo simuliatoriuje. Fokus grupėse dalyvavo 11 jaunų vairuotojų, turinčių panašų vairavimo stažą. Vairavimo testai, imituojant rytinę kelionę į darbą, buvo atliekami 8–10 val. ryte. Naktį prieš eksperimentą priklausomai nuo kūno masės visi tyrimo dalyviai buvo suvartoję nuo 4 iki 7 alkoholio vienetų ir miegoję vidutiniškai 6 –7 val.
Šis pagirių efektas nustatytas stebint vairuojančius žmones, kurių kraujyje alkoholis neviršijo leistinos normos. Mūsų šalyje leistina alkoholio norma vairuotojo kraujyje – 0,4 promilės.
Lietuvoje beveik kas aštuntas eismo įvykis sukeliamas neblaivių asmenų. Ši statistika būtų dar skausmingesnė, jei į ją būtų įtraukti įvykiai, sukelti nuo pagirių kenčiančių vairuotojų.
Tyrimo duomenimis, pagrindiniai pagirių simptomai, lemiantys neatidų elgesį gatvėse, – bendras kūno nuovargis, silpnumas, troškulys, galvos ir raumenų skausmas, pykinimas, vėmimas, miego trūkumas, sumažėjęs dėmesys bei koncentracija. Šiuos simptomus sukelia organizmo dehidratacija, žemas cukraus kiekis kraujyje ir miego stygius.
„Vairuotojai turėtų įsidėmėti, kad pražūtinga vairuoti ne tik išgėrus, bet ir ryte po šventės, kol dar jaučiamos pagirios. Artėjant ilgiesiems savaitgaliams, kai itin pagausėja skaudžių avarijų, tai prisiminti labai svarbu. Taip pat svarbu nenumoti ranka į paprastus patarimus, pavyzdžiui, vakare pavartojus alkoholio nebandyti sutaupyti ryte ir, įvertinus savo būklę, verčiau rinktis taksi paslaugas ar važiuoti visuomeniniu transportu nei vairuoti pačiam“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Strategijos, klientų ir marketingo departamento direktorius Vaidotas Krencius.
Tyrimas buvo atliktas draudimo grupės RSA, kuriai priklauso „Lietuvos draudimas“, užsakymu Brunelio universitete, esančiame Jungtinėje Karalystėje.