Naujieji savininkai mašinas perparduoda, sukelia eismo įvykių, o atsakyti tenka buvusiems teisėtiems savininkams. Tai kainuoja daug pinigų ir dar daugiau sveikatos.
Saugo interesus
Pasak VĮ „Regitra” Alytaus filialo viršininko Jurgio Valiūno, siekiant apsaugoti buvusių transporto priemonių savininkų interesus, nustatytas trumpesnis – 15 kalendorinių dienų – transporto priemonių perregistravimo terminas (anksčiau buvo 30 dienų).
Įsigytą Lietuvoje registruotą transporto priemonę privaloma savo vardu perregistruoti per 15 kalendorinių dienų po to, kai pardavėjas apie pardavimą pranešė „Regitrai”. To neatlikus nuo 2010 metų vasario 1 dienos ji bus automatiškai išregistruota. Teisės aktai nustato, kad viešajame eisme draudžiama naudoti išregistruotas transporto priemones.
„Neseniai vienas alytiškis, tinkamai neįforminęs pardavimo sutarties, savo automobilį pardavė kitam asmeniui. Netrukus šis sukėlė skaudžią avariją, kurioje buvo sužaloti žmonės, ir išvyko į užsienį. Pareigūnai automobilį nuvežė į saugojimo aikštelę, už saugojimą reikia mokėti. Be to, mašina pirkta lizingo būdu, reikia atsiskaityti ir su lizingo bendrove. Teismas buvusį savininką gali patraukti atsakomybėn. Girdėjau, kad alytiškis jau skolingas ne vieną tūkstantį litų ir suma gali dar augti, sutriko jo sveikata”, – pasakojo filialo viršininkas. Tokių atvejų ne vienas ir ne du.
Kaip sakė J.Valiūnas, nustatytus perregistravimo terminus praleidęs naujasis transporto priemonės savininkas automatiškai išregistruotą transporto priemonę galės vėl įregistruoti teisės aktų nustatyta tvarka. „Regitros” padalinyje jis privalės pateikti ne tik visus būtinus dokumentus, bet ir norimą įregistruoti automobilį, motociklą ar kitą transporto priemonę.
Sunkmečiu apskrityje automobilių daugėjo
Pernai Lietuvoje buvo įregistruoti 137 tūkst. į šalį įvežti naudoti ir nauji lengvieji automobiliai, arba 31,3 proc mažiau negu 2008-aisiais. Iš visų 2009 metais įregistruotų lengvųjų automobilių nauji sudarė 5 procentus.
J.Valiūno teigimu, statistikos duomenys leidžia teigti, kad pernai apskrityje automobilių ne tik nesumažėjo, bet netgi padaugėjo. „2010 metų sausio 1 dienos duomenimis, Alytuje buvo įregistruota 42 tūkstančiai 115, rajone – 17 tūkstančių 972 transporto priemonės. Prieš metus skaičiai buvo 42 tūkstančiai 17 ir 17 tūkstančių 298”, – dėstė filialo viršininkas.
Tarp kitų apskrities savivaldybių pirmauja Varėnos, kurioje įregistruota 16 tūkst. 310 (pernai – 15 tūkst. 880) transporto priemonių. Druskininkuose ir Lazdijų rajone – 15 tūkst. 120 (14 tūkst. 746) ir 14 tūkst. 442 (13 tūkst.765) automobiliai.
2009 metais šalyje pirmą kartą įregistruotų lengvųjų automobilių vidutinis amžius – 9 metai 2 mėnesiai.
VĮ „Regitra” tvarkomame Kelių transporto priemonių registre sausio 1 dieną buvo 2 mln. 133 tūkst. 720 transporto priemonių įrašų. 81 proc. jų sudarė lengvieji keleiviniai automobiliai, 8 proc. – krovininės mašinos, 7 proc. – priekabos ir puspriekabės, 2 proc. – motociklai, po 1 proc. – autobusai ir mopedai.
Beveik prieš dvidešimt metų, 1990-aisiais Lietuvai atgavus nepriklausomybę, šalyje buvo įregistruoti 848 tūkst. 545 automobiliai, motociklai, autobusai ir sunkvežimiai. 1996 metais transporto priemonių skaičius šalyje jau viršijo milijoną.
Daugiausia, 36 proc., naudotų automobilių pernai įvežta iš Vokietijos, 16 proc. – iš Prancūzijos. Tarp įvežtųjų 2009 metais pirmavo automobiliai „VW Passat”, „VW Golf” ir „Opel Astra”.