Draudimas tamsinti automobilio langus – neteisėtas. Ši neseniai teismo priimta nutartis įnešė daugiau sumaišties nei aiškumo. Galima ar ne? Teigiamas atsakymas, atrodo, galioja saiką turintiems vairuotojams, neigiamas – norintiems už tamsintų langų pasislėpti aklinai.
Be to, šis sprendimas nedraudžia ant langų klijuoti plėvelės, kuri iki tol buvo laikoma pažeidimu, net jeigu buvo užklijuota dėl grožio, saugumo ar kitų priežasčių, ne tik saugant privatumą.
Tiesa, klijuoti galima tik tokias, kurios nepažeistų stiklų šviesos pralaidumo reikalavimų. Teisūs bus ir tie vairuotojai, kurių automobilių stiklai bus tonuoti, tačiau dėl to stiklų pralaidumas nesumažės.
Policija tai nustatys specialiais prietaisais.
Neteisėtas – absoliutus
Naujos diskusijos apie langų tamsinimą užvirė po to, kai praėjusių metų gruodžio pabaigoje Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patenkino apeliacinį skundą, kuriuo buvo prašoma panaikinti administracinę nuobaudą, skirtą už priekinių šoninių langų stiklų tamsinimą plėvele.
Prašymą teismas patenkino ir išaiškino, kad iki tol policijos taikytas absoliutus draudimas klijuoti bet kokias tamsinimo plėveles ant langų negali būti pateisinamas bei prieštaravo Europos Bendrijos steigimo sutarčiai.
Pabrėžta, kad Lietuvoje buvo ir yra galima naudoti transporto priemonę tamsintais stiklais, jei jų pralaidumas nėra mažesnis už nustatytąjį (ne mažesnis nei 75 proc. priekinio stiklo ir 70 proc. priekinių šoninių stiklų).
Tamsinimo normos nesikeitė
Pasak Kelių policijos Klaipėdos biuro viršininko Alvydo Katkausko, langų tamsinimo ribų ir sankcijų minėta teismo nutartis nepakeitė.
“Jeigu neviršija leistinų normų – prašau, tamsinkite. Visa kita nesikeičia ir pernelyg užtamsinti langai bus laikomi pažeidimu, už kuriuos baudžiama, – sakė jis. – Be to, tai yra tik vieno teismo nutartis. Kitas galbūt nuspręstų kitaip.”
Anot jo, vienodos pralaidumo normos galioja tiek gamykliniu, tiek kitokiais būdais tamsintiems stiklams, o langų skaidrumą policininkai matuoja specialiais prietaisais.
Viršijus ribas vairuotojui gresia 100-150 litų bauda.
Domisi tamsinimu
Pasak Klaipėdoje automobilių stiklus tonuojančios bendrovės “Redagra” atstovų, nuo to laiko, kai pasirodė pranešimai apie minėtą teismo nutartį, susidomėjusių stiklų tamsinimu padaugėjo.
“Tačiau teismo nutartis – tik dėl priekinių šoninių langų stiklų tamsinimo, kitus langus mūsų klientai kaip tamsindavo, taip ir toliau tą daro”, – sako bendrovės vadovas Algis Jonauskas.
Anot jo, net ir nepaisant gana painios tvarkos, mieste ir taip pilna potencialių pažeidėjų.
“Važinėja daug automobilių, kurie pagaminti ne vėliau kaip prieš 15 metų. Jų stiklai gamyklose tamsinti tiek, kad ant jų užklijavus net ir šviesiausią plėvelę, atrodytų, jog tai pažeidimas. Tuo tarpu tikrasis plėvelių skaidrumas nustatomas lyginant jas su skaidriu stiklu”, – sakė jis.
Bendrovės vadovas sutinka, kad minėtoji teismo nutartis įnešė šiek tiek sumaišties.
“Žmogui turi būti labai aiškiai pasakyta, kas galima, o kas ne. Dabartinę situaciją galėčiau palyginti su policininko pasakymu, kad vairuotojas važiavo labai greitai, bet kiek tiksliai – neaišku”, – lygino A. Jonauskas.