Vartotojai, kurie nuo 2016 m. liepos mėn. iki 2018 m. gruodžio 20 d. lankė vairavimo kursus Vilniuje, Kaune arba Jurbarke, galėjo už juos sumokėti per didelę kainą. LR Konkurencijos taryba nustatė, kad dalis vairavimo mokyklų, galimai siekusios pasipelnyti, pažeidė Konkurencijos įstatymą ir tarpusavyje derino vairavimo kursų kainą (sudarė kartelinį susitarimą), todėl nurodytu laikotarpiu vartotojams buvo sudarytos nesąžiningos vairavimo kursų sąlygos.
Vartotojų aljansas kviečia galimai nukentėjusius asmenis prisijungti prie grupės ieškinio ir reikalauti žalos atlyginimo.
„Pažeidimą jau nustatė LR Konkurencijos taryba, atlikusi savo tyrimą. Paties teisės pažeidimo įrodinėti nebereikia, todėl jaučiamės tvirtesni dėl bylos baigties.“ – sako Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas.
Vartotojų organizacija sieks, jog kuo didesnė nukentėjusiųjų vairuotojų dalis sulauktų teisingumo. Reikalavimo suma skaičiuojama kiekvienu atveju atskirai. Pavyzdžiui, vienoje iš Vilniuje esančių mokyklų vairavimo kursai kainavo 347 eurus, o sudarius kartelinį susitarimą – jau 499 eurus, t.y. pabrango 152 eurais, tad būtent tokios sumos ir galėtų prašyti šiuos kursus lankę vartotojai. Svarbu paminėti, kad teikiant grupės ieškinį, nukentėjusiesiems dalyvavimas byloje kainuotų mažiau, įskaitant įstojimą į bylą, jų atstovavimą teisme bei žyminį mokestį. Sėkmės atveju Vartotojų aljansas reikalautų 10 proc. nuo vartotojams priteistos sumos, kad galėtų padengti teismo nekompensuojamas išlaidas. Nesėkmės atveju grupės nariai turėtų padengti bylinėjimosi išlaidas, jei jos būtų priteistos, proporcingai jų reikalavimo dydžiui. Tačiau svarbu akcentuoti, kad vairavimo mokyklų pažeidimas jau yra įrodytas ir konstatuotas. Tad laimėjimo tikimybė šioje byloje yra gana didelė.
Prisijungti prie grupės ieškinio galima portale www.vairavimokartelis.lt užpildžius atitinkamus dokumentus ir pateikus įrodymus (pavyzdžiui, sutartį, mokėjimo dokumentus). Čia taip pat galima pasitikrinti, kurios vairavimo mokyklos 2016 – 2018 m. laikotarpiu dalyvavo susitarime. Toliau jau Vartotojų aljanso ekspertai, turintys patirtį grupės ieškiniuose, pasirūpins proceso eiga ir sieks žalos atlyginimo vartotojams, pakliuvusiems į kartelio spąstus.
Vartotojų aljansas – tai nevyriausybinė organizacija, jungianti aktyvias Lietuvos vartotojų teisių organizacijas, tokias kaip: asociacija „Už sąžiningą bankininkystę“, Vartotojų teisių institutas, Žiedinė ekonomika, Finansų ir kreditų valdymo asociacija ir kt. Vartotojų aljanso tikslas – ginti vartotojų interesus naudojantis įvairiomis teisių gynimo priemonėmis, tarp jų – ir teikiant grupės ieškinius. Grupės ieškinys, kaip vartotojų teisių gynimo būdas, yra itin populiarus Vakarų šalyse ir jau daugybę metų taikomas, siekiant užtikrinti kuo didesnę naudą nukentėjusiems asmenims. Kai žmonių, patiriančių neteisėtų veiksmų pasekmes, yra daug, verta teikti bendrą grupės ieškinį, nes kiekvienam bylinėtis atskirai yra brangu ir sudėtinga: reikia samdyti advokatus, mokėti bylinėjimosi išlaidas tiek prieš prasidedant teisminiam procesui, tiek jo metu, gilintis į viso proceso eigą. Teikiant grupės ieškinį viskas yra paprasčiau ir greičiau – vartotojams atstovauja ir visus procesinius veiksmus atlieka vartotojų organizacija.
Vartotojų aljansas jau yra prisidėjęs prie panašių situacijų sprendimo. Pavyzdžiui, gina Lietuvos vartotojų teises „Citybee“ byloje dėl asmens duomenų apsaugos pažeidimo. Aljansas jau pateikė grupės ieškinį, kuriuo siekiama prisiteisti kompensaciją už nukentėjusiesiems padarytą turtinę ir neturtinę žalą.
Aljanso veiklą šioje srityje remia Teisingumo ministerija bei Europos vartotojų organizacija (angl. European Consumer Organisation – BEUC).