Artėjant rudeniui bei žiemai vairuotojai dažniausiai tinkamai nesirūpina savo automobiliais. Besikeičiančios temperatūros bei drėgmė sukuria gausybę naujų iššūkių automobiliui, o visa tai ignoruojant galite susidurti su problemomis pačiu nepalankiausiu metu.
Taigi, artėjant žiemos sezonui nelaukite kada gedimai ir kitos problemos pasirodys pačios. Vietoje to, atlikite šiuos šešis žingsnius ir žiemą važinėkite saugiai.
Atlikite techninę patikrą autoservise
Automobilio važiuoklėje, transmisijoje ir variklyje nuolat dėvisi įvairios detalės. Labai dažnai jų gedimus pastebėsite tik problemoms stipriai progresuojant, bet specialistai, naudodami specialią įrangą ir įrankius autoservisuose, gali atpažinti gedimus dar prieš jiems pridarant didesnių problemų.
Jeigu automobilis yra kiek senesnis, tai tuo pačiu reikėtų patikrinti ar kėbulas nėra pažeistas korozijos. Kol korozijos židiniai yra maži, ją tvarkyti gana paprasta, bet jeigu pažeistos vietos bus paliktos nesutvarkytos visą žiemą, tai pavasarį galite susidurti netgi su skylėmis kėbule.
Pasirūpinkite žieminėmis padangomis
Padangos yra vienintelis automobilį su keliu jungiantis dalykas, todėl nuo jų būklės bei kokybės tiesiogiai priklauso jūsų saugumas. Kiekvienas vairuotojas turėtų žinoti, kada keisti žiemines padangas – kiekvienais metais vasarines padangas į žieminės privaloma pakeisti iki lapkričio 10 d., nebent dėl pakitusio klimato data pakeičiama. Artėjant šiai datai turėtumėte įsitikinti, kad turite žiemai tinkančias padangas. Štai ką reikėtų patikrinti:
- Protektoriaus gylis. Lietuvoje žieminių padangų protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis nei 3 mm. Jei likutis yra netoli ribos, padangas reikėtų keisti.
- Pažeidimai. Atidžiai patikrinkite padangų būklę. Jos neturėtų būti įtrūkusios, netolygiai nudilusios ar kiauros.
- Amžius. Ant kiekvienos padangos sienelės yra nurodyta padangos pagaminimo data. Turėkite omeny, kad senesnės nei 5-6 metų padangos pradeda prarasti svarbiausias savybes.
Jeigu naudojate universalias padangas, tai jas taip pat reikėtų patikrinti bei subalansuoti. Vis dėlto, jeigu laikas padangas keisti, jas galite pirkti čia.
Pakeiskite variklio tepalus
Įprastai variklio tepalus reikėtų keisti kas 10-15 tūkst. kilometrų, bet žiemai artėjant juos pravartu pakeisti termino ir nesulaukus.
Laikui bėgant variklinė alyva sensta ir taip efektyviai nebesurenka šiukšlių, suprastėja tepimo savybės ir atsparumas temperatūrų pokyčiams. Pasenusi arba prastos kokybės alyva gali būti per klampi žemoje temperatūroje, todėl užvedus variklį ji nepasieks reikiamų vietų laiku.
Įsitikinkite ar skysčiai tinkami žiemai
Automobilyje yra gausu įvairių skysčių ir keletas jų būtinai turi būti patikrinti artėjant žiemai.
Pirmiausiai reikia patikrinti aušinimo skystį. Aušinimo sistemoje negali būti naudojamas vanduo dėl korozijos ir užšalimo rizikos. Žiemą užšalęs skystis aušinimo sistemoje sugadins brangius komponentus, todėl įsitikinkite, kad naudojamas antifrizas.
Dar būtinai papildykite langų apiplovimo sistemos rezervuarą. Vasarinis skystis užšąla temperatūrai nukritus vos iki -3°C. Todėl reikėtų papildyti žieminiu plovikliu.
Galiausiai, nepamirškite, kad dyzelinas taip pat būna vasarinis bei žieminis. Jeigu automobilį eksploatuojate reguliariai, tai žieminį dyzeliną pradėsite naudoti apie tai net nepagalvoję, bet būkite atsargūs jeigu automobilis naudojamas rečiau.
Pakeiskite valytuvus
Ekspertai rekomenduoja keisti automobilio valytuvus 1-2 kartus per metus, o palankiausia tai daryti artėjant žiemai, kad užklupus lietui, sniegui, o kelininkams pradėjus barstyti druską savo automobilio priekinį stiklą galėtumėte palaikyti švarų.
Pasirūpinkite papildoma įranga žiemai
Galiausiai, pasirūpinkite visais reikiamais įrankiais žiemai ir laikykite juos automobilyje. Tarp jų turėtų būti storos pirštinės, šluotelė, mažas kastuvas, ledo grandiklis, užvedimo laidai, žibintuvėlis ir nešiojamas telefono įkroviklis.
Neignoruokite žiemos keliamų iššūkių ir pasitikite juos pasiruošę.