Tikriausiai kiekvienas žmogus nors kartą yra stebėjęs Formulės 1 lenktynes. Kiekvienas šia sporto sritimi besidomintis žmogus žino pačius geriausius lenktynininkus. Tiesa, faktai apie bolidus ir juose naudojamas technologijas nėra taip dažnai afišuojami. Šiame straipsnyje palyginsime paprastas mašinas su šiais lentyniniais automobiliais.
Šios klasės automobilių varikliai yra apskaičiuoti dirbti kelias valandas, kol trunka vienos lenktynės. Po vienerių lenktynių gali tekti variklį remontuoti ar pakeisti jį visiškai nauju. Tuo tarpu miesto gatvėse važinėjančių automobilių varikliai atlaiko net iki 20 metų. Kai kurių automobilių gamintojų varikliai tarnauja dar ilgiau.
Kiekvieną Formulė 1 klasės automobilį sudaro apie 80 000 skirtingų komponentų. Dėl to šie automobiliai yra surenkami pačių gabiausių mechanikų, pasitelkiant pačias moderniausias technologijas. Jos leidžia išvengti bet kokių netikslumų. Tiesa, net jei Formulė 1 automobilis yra surinktas net 99,9% tikslumu, reiškia, kad 80 detalių yra ne savo vietose ar neteisingai sumontuotos. Šiame sporte net mažiausia klaida gali reikšti prarastas sekundes.
Per vieną sekundę į bolido baką yra pripilama virš 12 litrų degalų. Varžybų metu automobilius aptarnaujantis personalas per 5 sekundes sugeba pakeisti ratus ir pripildyti baką. Tuo tarpu paprasto automobilio ratų ar padangų montavimas trunka daug kartų ilgiau. O kiek dar laiko sugaištame degalinėje?
Kiekviename bolide yra daugiau nei kilometras sensorius jungiančių laidų. Jie padeda šį sportinį automobilį valdyti ir sekti skirtingų komponentų būklę.
F1 klasės mašina sveria apie 550 kg. Automobilio svoris gali turėti didelę įtaką lenktynių baigčiai. Kuo mažiau sveria automobilis, tuo greičiau jis gali išvystyti didesnį greitį. Komandų strategai planuoja bolidų sustojimus taip, kad automobilis visada galėtų pasiekti geriausius efektyvumo rodiklius.
Jūsų automobilio padangos yra subalansuotos įveikti nuo 60 000 iki 100 000 km. Tuo tarpu Formulė 1 padangos yra keičiamos kas 90 ar 120 km. Šių automobilių padangos yra pripildytos azoto. Jis padeda padangose išlaikyti pastovų slėgį.
F1 stabdžių diskai yra gaminami iš anglies pluošto. Šie stabdžiai yra labai patikimi ir gali atlaikyti net 1000 C laipsnių temperatūrą.